← Alle spillere
Noni Madueke
#20 · Midtbanespiller

Noni Madueke

England · 24 år · Kom fra Chelsea i 2025

Kampe11
Fra start8
Minutter646
Mål2
Assists1
Rating7.1

Profil

Fødselsdato10. mar. 2002
FødestedLondon, England
NationalitetEngland
PositionMidtbane
Højde182 cm
Vægt75 kg
Foretrukne fodVenstre
Trøjenummer20
I Arsenal siden2025
Kontrakt tilJuni 2030

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
PLPremier League 6 338 1 0 7.0
CLChampions League 3 172 0 1 7.0
LCLeague Cup 1 76 1 0 8.2
CSCommunity Shield 1 60 0 0 6.7

Udvidet statistik 2026/27

Afleveringer

Afleveringer
232
Præcise afleveringer
89 %
Key passes
14
Key passes pr. 90
1,95
Assists pr. 90 min.
0,14
Mål + assists
3

Angreb

Skud
11
Skud på mål
4 af 11 (36 %)
Skudeffektivitet
18 %
Mål pr. 90 min.
0,28
Minutter pr. mål
323

Driblinger

Lykkede driblinger
15 af 29 (52 %)
Frispark tilkæmpet
2
Straffespark tilkæmpet
0

Defensiv

Tacklinger
4
Erobringer
2
Blokeringer
4
Dueller vundet
24 af 60 (40 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
0,84

Disciplin

Gule kort
1
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
8
Straffespark begået
0

Spilletid

Startet inde
8
Skiftet ind
4
Skiftet ud
3
Ubrugt på bænken
7
Minutter pr. kamp
59
Resultater på banen
10 V · 1 U · 0 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.HændelserMin.MARating
1. nov. PL LIVLiverpool 0–1V 55' 90 – – 6.4
24. okt. PL EVEEverton 2–0V 90 – – 6.9
21. okt. CL BAYBayern München 2–2U 90 – – 6.4
18. okt. PL NFONottingham Forest 0–1V 53' 80' 45 1 – 7.4
13. okt. CL LILLille 3–0V 64' 65 – 1 7.7
10. okt. PL LEELeeds United 2–1V 90 – – 7.2
15. sep. LC IPSIpswich Town 2–4V 16' 76 1 – 8.2
9. sep. CL NAPNapoli 0–1V 17* – – 6.9
6. sep. PL CHEChelsea 2–1V 1* – – –
21. aug. PL COVCoventry 3–0V 22* – – 6.9
16. aug. CS MCIManchester City 3–0V 60 – – 6.7
* Indskiftet · Hændelser: mål, assists (A), gule og røde kort, C = anfører · Med på banen: 10 sejre, 1 uafgjorte, 0 nederlag

Noni Maduekes statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 ARSArsenal PLPremier League 5 248 1 0 1 7.0
ARSArsenal CLChampions League 3 172 0 1 – 7.0
ARSArsenal CSCommunity Shield 1 60 0 0 – 6.7
ARSArsenal LCLeague Cup 1 76 1 0 – 8.2
2025/26 ARSArsenal PLPremier League 26 1.226 2 1 – 6.8
ARSArsenal CLChampions League 10 608 3 0 1 7.1
ARSArsenal VKVenskabskamp 6 198 0 0 – 7.0
ARSArsenal FCFA Cup 4 271 2 2 – 7.5
ARSArsenal LCLeague Cup 2 160 0 0 – 6.6
ARSArsenal EMEmirates Cup 1 89 0 0 1 6.3
CHEChelsea FCWFIFA Club World Cup 6 198 0 0 – 7.0
ENGEngland VKVenskabskamp 1 19 0 0 – 6.9
ENGEngland U21 UCQUEFA U21 Championship - Qualification 7 581 6 0 – –
2024/25 CHEChelsea PLPremier League 32 2.049 7 3 3 7.1
CHEChelsea ECLUEFA Europa Conference League 12 352 4 1 – 7.2
CHEChelsea FCFA Cup 1 16 0 0 – 6.2
CHEChelsea LCLeague Cup 1 33 0 0 – 6.7
ENGEngland NLUEFA Nations League 5 233 0 2 1 7.1
ENGEngland WCQWorld Cup - Qualification Europe 3 256 1 1 – 7.9
2023/24 CHEChelsea PLPremier League 23 1.055 5 2 2 7.1
CHEChelsea FCFA Cup 6 325 1 1 – 7.1
CHEChelsea LCLeague Cup 5 214 2 0 – 7.4
ENGEngland U21 UCUEFA U21 Championship 6 307 0 0 – 6.8
ENGEngland U21 UCQUEFA U21 Championship - Qualification 3 236 0 0 – –
2022/23 CHEChelsea PLPremier League 12 645 1 0 – 6.8
PSVPSV Eindhoven VKVenskabskamp 7 422 3 0 – –
PSVPSV Eindhoven EEredivisie 5 277 1 0 2 7.1
PSVPSV Eindhoven ELUEFA Europa League 3 105 0 0 – 6.5
PSVPSV Eindhoven KBKNVB Beker 1 90 1 0 – 7.2
2021/22 PSVPSV Eindhoven EEredivisie 18 826 3 3 – 6.8
PSVPSV Eindhoven CLChampions League 6 443 2 1 – 7.0
PSVPSV Eindhoven ECLUEFA Europa Conference League 5 270 1 1 – 6.8
PSVPSV Eindhoven VKVenskabskamp 4 228 5 0 – –
PSVPSV Eindhoven ELUEFA Europa League 3 125 0 0 – 6.6
PSVPSV Eindhoven KBKNVB Beker 2 131 1 1 – 9.0
ENGEngland U21 UCUEFA U21 Championship 1 72 0 0 – 6.9
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Noni Maduekes karriere

HoldSæsoner
ARSArsenalNu 2025/26–2026/27
CHEChelsea 2022/23–2024/25
PSVPSV Eindhoven 2019/20–2021/22
PSVPSV U19 2018/19
TOTTottenham Hotspur U18 2016/17
ENGEngland 2024/25–2026/27
ENGEngland U21 2021/22, 2023/24, 2025/26
ENGEngland U17 2019/20

Noni Maduekes trofæer

  • 3× Super Cup Holland · 2022/23, 2021/22, Vinder
  • 2× FIFA Club World Cup 2025/26, Vinder
  • 2× Emirates Cup 2025/26, Vinder
  • 2× UEFA Conference League Europe · 2024/25, Vinder
  • 2× UEFA U21 Championship Europe · 2023/24, Vinder
  • 2× Florida Cup 2023/24, Vinder
  • 2× Premier League Summer Series 2023/24, Vinder
  • 2× KNVB Beker Holland · 2021/22, Vinder
  • 3× Eredivisie Holland · 2021/22, 2020/21, Nr. 2
  • 2× League Cup England · 2023/24, Nr. 2

Noni Maduekes transferhistorik

DatoSkifteType
18. jul. 2025 CHEChelsea → ARSArsenal Skifte
20. jan. 2023 PSVPSV Eindhoven → CHEChelsea 35 mio. €

Om Noni Madueke

Noni Madueke er en engelsk fodboldspiller, der spiller som kantspiller i Arsenal. Han kom til London-klubben fra Chelsea i sommeren 2025 og er kendt for sin hurtighed, tekniske kvaliteter og evne til at udfordre modstanderne i direkte dueller.

Den engelske landsholdsspiller spiller primært på højrekanten, hvor han kan trække ind i banen og afslutte med venstre fod. Hans offensive kvaliteter gør ham til en interessant spiller, når det gælder mål, assists, driblinger og skabte chancer.

Oversigt over Noni Madueke statistik: Kampe, mål og assists

Noni Maduekes statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer for Arsenal. På denne side finder du oplysninger om antal kampe, spilleminutter, mål, assists, afslutninger, driblinger og individuelle ratings.

I Premier League-sæsonen 2024/25 spillede Madueke 32 ligakampe for Chelsea, hvor han scorede syv mål og leverede tre assists. Det var hans sidste sæson i klubben, inden han skiftede til Arsenal.

Statistikoversigten giver mulighed for at følge hans præstationer på tværs af Premier League, Champions League og de engelske pokalturneringer.

Du kan desuden undersøge hans målinvolveringer pr. 90 minutter, hvilket gør det lettere at sammenligne sæsoner med forskellig spilletid.

Driblinger, skud og offensive statistikker

En af Noni Maduekes største kvaliteter er hans evne til at udfordre modstandernes forsvarsspillere. Han søger ofte direkte dueller, hvor han bruger sin hurtighed og teknik til at skabe plads.

Derfor er antallet af succesfulde driblinger og dribleprocenten blandt de mest interessante statistikker på hans spillerprofil.

Dribleprocenten viser, hvor stor en andel af hans dribleforsøg der lykkes. Statistikken kan bruges til at vurdere, hvor effektivt han passerer modstanderne.

Antallet af skud og skud på mål giver desuden et indblik i hans offensive præstationer. Skudeffektiviteten viser, hvor stor en andel af afslutningerne der bliver omsat til scoringer.

Du kan sammenligne hans offensive bidrag med Bukayo Sakas statistikker, da de to spillere kan benyttes på samme position.

Afleveringer, assists og chancer skabt

Selvom Noni Madueke er kendt for sine driblinger og afslutninger, bidrager han desuden til Arsenals angreb gennem afleveringer og kombinationer med holdkammeraterne.

Derfor er antallet af assists, nøgleafleveringer og succesfulde afleveringer relevante statistikker, når hans præstationer skal vurderes.

En nøgleaflevering, også kaldet et key pass, er en aflevering, der fører direkte til en afslutning. Statistikken giver dermed et indblik i hans evne til at skabe chancer, som ikke nødvendigvis resulterer i scoringer.

På spillerprofilen kan du undersøge hans afleveringsprocent og gennemsnitlige antal nøgleafleveringer pr. 90 minutter.

Se hans kampe i Premier League og Champions League

Noni Madueke repræsenterer Arsenal i Premier League, Champions League og de nationale pokalturneringer. Hans spilletid og offensive bidrag kan variere afhængigt af modstanderen og den taktiske opstilling.

På denne side kan du følge hans præstationer i de enkelte kampe, herunder antal spilleminutter, mål, assists og individuelle ratings.

Kampoversigten giver mulighed for at undersøge, hvilke modstandere han har scoret imod, og hvordan hans præstationer har udviklet sig gennem sæsonen.

Du kan sammenholde hans individuelle statistik med Arsenals kampprogram og resultater, hvor du finder tidligere opgør og kommende kampe.

Alder, højde, position og trøjenummer

Noni Madueke blev født den 10. marts 2002 i London, England. Han er 182 centimeter høj og spiller primært med venstre fod.

Han bærer trøjenummer 20 i Arsenal og benyttes hovedsageligt som højre kantspiller. Han kan dog spille på venstrekanten, hvilket giver trænerstaben flere offensive muligheder.

Når Madueke spiller på højrekanten, forsøger han ofte at trække ind i banen for at afslutte med venstre fod. Hans hurtighed gør ham samtidig farlig i situationer, hvor der er plads bag modstandernes forsvar.

Hans alsidighed betyder, at hans rolle kan variere mellem kampene, hvilket er relevant at tage højde for, når hans statistik sammenlignes.

Fra PSV Eindhoven og Chelsea til Arsenal

Noni Madueke begyndte sin ungdomskarriere hos Crystal Palace og spillede efterfølgende på Tottenham Hotspurs ungdomshold.

I 2018 skiftede han til PSV Eindhoven i Holland, hvor han fik sin professionelle debut som 17-årig. Her udviklede han sig til en målfarlig kantspiller og fik erfaring fra den hollandske Æresdivision.

I januar 2023 blev han hentet til Chelsea, hvor han gradvist etablerede sig på førsteholdet. Han var blandt andet med til at vinde UEFA Conference League i 2025.

Den 18. juli 2025 skiftede Madueke til Arsenal, hvor han blev en del af klubbens offensiv under Mikel Arteta.

Han vendte dermed tilbage til det nordlige London, hvor han tidligere havde spillet ungdomsfodbold. Hans nye hjemmebane blev Emirates Stadium, der har dannet rammen om Arsenals hjemmekampe siden 2006.

Noni Madueke spiller for Englands landshold

Noni Madueke har repræsenteret England på flere ungdomslandshold og var en del af truppen, der vandt U21-EM i 2023.

Han fik sin debut på det engelske A-landshold den 10. september 2024 i en Nations League-kamp mod Finland.

Madueke leverede en assist i debutkampen, som England vandt med 2-0. Hans præstationer i Chelsea havde været med til at sikre ham udtagelsen til landsholdet.

Han har siden fortsat sin internationale karriere og konkurreret om en plads blandt Englands offensive spillere.

Følg med i Maduekes statistik sæson for sæson her

På TheGunners.dk kan du følge Noni Maduekes udvikling gennem forskellige sæsoner og undersøge hans præstationer i Arsenal, Chelsea og PSV Eindhoven.

Statistikoversigten giver blandt andet mulighed for at sammenligne antal kampe, spilleminutter, mål, assists, skud, succesfulde driblinger og individuelle ratings.

Du kan desuden undersøge hans defensive bidrag gennem statistikker over tacklinger, erobringer og vundne dueller.

Dermed får du et samlet overblik over Noni Maduekes karriere, spillestil og offensive præstationer som kantspiller i Arsenal.