← Alle spillere
Jurriën Timber
#12 · Forsvarsspiller

Jurriën Timber

Holland · 25 år · Kom fra Ajax i 2023

Kampe8
Fra start6
Minutter459
Mål1
Assists0
Rating6.8

Profil

Fødselsdato17. jun. 2001
FødestedUtrecht, Holland
NationalitetHolland
PositionForsvar
Højde179 cm
Vægt79 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer12
I Arsenal siden2023
Kontrakt tilJuni 2028

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
PLPremier League 5 246 0 0 6.6
CLChampions League 2 168 1 0 7.5
LCLeague Cup 1 45 0 0 6.3

Udvidet statistik 2026/27

Defensiv

Tacklinger
7
Erobringer
3
Blokeringer
1
Dueller vundet
19 af 28 (68 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
1,96

Afleveringer

Afleveringer
159
Præcise afleveringer
83 %
Key passes
3
Key passes pr. 90
0,59
Assists pr. 90 min.
0,00
Mål + assists
1

Angreb

Skud
4
Skud på mål
2 af 4 (50 %)
Skudeffektivitet
25 %
Mål pr. 90 min.
0,20
Minutter pr. mål
459

Driblinger

Lykkede driblinger
3 af 5 (60 %)
Frispark tilkæmpet
5

Disciplin

Gule kort
0
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
4

Spilletid

Startet inde
6
Skiftet ind
3
Skiftet ud
3
Ubrugt på bænken
4
Minutter pr. kamp
57
Resultater på banen
5 V · 1 U · 2 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.HændelserMin.MARating
1. nov. PL LIVLiverpool 0–1V 80' 90 – – 6.3
27. okt. LC FLEFleetwood Town 1–1T 45 – – 6.3
21. okt. CL BAYBayern München 2–2U 90 – – 6.4
18. okt. PL NFONottingham Forest 0–1V 24 – – 7.1
13. okt. CL LILLille 3–0V 64' 78 1 – 8.5
10. okt. PL LEELeeds United 2–1V 27* – – 6.9
19. sep. PL BHABrighton 3–0T 60 – – 6.2
12. sep. PL SUNSunderland 0–2V 45* – – 6.6
* Indskiftet · Hændelser: mål, assists (A), gule og røde kort, C = anfører · Med på banen: 5 sejre, 1 uafgjorte, 2 nederlag

Jurriën Timbers statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 ARSArsenal PLPremier League 4 156 0 0 – 6.8
ARSArsenal CLChampions League 2 168 1 0 – 7.5
ARSArsenal LCLeague Cup 1 45 0 0 – 6.3
2025/26 ARSArsenal PLPremier League 30 2.457 3 5 5 6.9
ARSArsenal CLChampions League 8 567 1 1 – 6.8
ARSArsenal LCLeague Cup 3 290 0 0 1 6.9
ARSArsenal FCFA Cup 2 49 0 0 – 7.0
ARSArsenal EMEmirates Cup 1 90 0 0 – 7.3
ARSArsenal VKVenskabskamp 1 90 0 0 – 7.3
2024/25 ARSArsenal PLPremier League 30 2.423 1 3 7 7.0
ARSArsenal CLChampions League 13 852 1 1 2 7.0
ARSArsenal LCLeague Cup 4 304 0 0 – 6.7
ARSArsenal FCFA Cup 1 100 0 0 – 6.9
NETHolland WCQWorld Cup - Qualification Europe 5 334 0 0 – 7.0
NETHolland NLUEFA Nations League 3 137 0 0 1 6.9
2023/24 ARSArsenal PLPremier League 2 71 0 0 2 6.7
ARSArsenal VKVenskabskamp 2 129 0 0 – –
ARSArsenal MAMLS All-Star 1 26 0 0 – –
ARSArsenal EMEmirates Cup 1 62 0 0 – –
ARSArsenal U21 PLDPremier League 2 Division One 2 116 1 0 1 –
NETHolland ECQEuro Championship - Qualification 1 90 0 0 – 6.3
2022/23 AJAAjax EEredivisie 34 3.033 2 2 3 7.0
AJAAjax CLChampions League 6 530 0 0 2 6.4
AJAAjax KBKNVB Beker 4 390 0 0 1 7.0
AJAAjax ELUEFA Europa League 2 180 0 0 – 6.8
AJAAjax VKVenskabskamp 1 66 0 0 – –
NETHolland NLUEFA Nations League 5 246 0 0 – 7.0
NETHolland WCWorld Cup 4 390 0 0 1 7.0
2021/22 AJAAjax EEredivisie 30 2.554 3 2 – 7.4
AJAAjax CLChampions League 8 571 0 0 3 6.9
AJAAjax KBKNVB Beker 4 301 0 0 – 7.1
AJAAjax VKVenskabskamp 3 167 0 0 – –
NETHolland VKVenskabskamp 2 146 0 0 – –
NETHolland U21 UCUEFA U21 Championship 1 26 0 0 – –
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Jurriën Timbers karriere

HoldSæsoner
ARSArsenalNu 2023/24–2026/27
AJAAjax 2019/20–2022/23
JONJong Ajax 2018/19
AJAAjax U19 2016/17–2017/18
NETHolland 2020/21–2024/25, 2026/27
NETHolland U21 2021/22
NETHolland U17 2018/19

Jurriën Timbers trofæer

  • 4× Emirates Cup 2025/26, 2024/25, 2023/24, Vinder
  • 3× Eredivisie Holland · 2021/22, 2020/21, Vinder
  • 3× U19 Divisie 1 Holland · 2018/19, 2016/17, Vinder
  • 2× Community Shield England · 2023/24, Vinder
  • 2× MLS All-Star 2023/24, Vinder
  • 2× KNVB Beker Holland · 2020/21, Vinder
  • 2× Super Cup Holland · 2019/20, Vinder
  • 2× UEFA U17 Championship Europe · 2017/18, Vinder
  • 3× Premier League England · 2024/25, 2023/24, Nr. 2
  • 3× KNVB Beker Holland · 2022/23, 2021/22, Nr. 2
  • 3× Super Cup Holland · 2022/23, 2021/22, Nr. 2
  • 2× U19 Divisie 1 Holland · 2017/18, Nr. 2

Jurriën Timbers transferhistorik

DatoSkifteType
14. jul. 2023 AJAAjax → ARSArsenal 40 mio. €

Om Jurriën Timber

Jurriën Timber er en hollandsk fodboldspiller, der spiller som forsvarsspiller i Arsenal. Han kom til London-klubben fra Ajax i sommeren 2023 og er kendt for sin alsidighed, defensive kvaliteter og evne til at bidrage til holdets opbygningsspil.

Den hollandske landsholdsspiller kan benyttes som højre back, venstre back og central forsvarsspiller. Hans tekniske færdigheder og pasningssikkerhed gør ham til en vigtig del af Arsenals spillestil, hvor forsvarsspillerne ofte deltager aktivt i opbygningen af angrebene.

Jurriën Timber statistik: Kampe, mål og assists

Jurriën Timbers statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer for Arsenal. På denne side finder du oplysninger om antal kampe, spilleminutter, mål, assists, tacklinger, afleveringer og individuelle ratings.

I Premier League-sæsonen 2024/25 spillede Timber 30 ligakampe, hvor han scorede ét mål og leverede tre assists. Det var hans første sæson med regelmæssig spilletid efter den alvorlige knæskade, der havde begrænset hans deltagelse i den foregående sæson.

I 2025/26-sæsonen spillede han ligeledes 30 Premier League-kampe, hvor han bidrog med tre mål og fem assists. Statistikken viser, at han gennem sin tid i Arsenal har udviklet sin evne til at bidrage offensivt fra en defensiv position.

I statistikoversigten kan du følge hans aktuelle præstationer og undersøge antallet af kampe, starter, indskiftninger og spilleminutter i forskellige turneringer.

Tacklinger, erobringer og defensive statistikker

Som forsvarsspiller bliver Jurriën Timber i høj grad vurderet på sine defensive præstationer. Derfor er antallet af tacklinger, erobringer og vundne dueller blandt de vigtigste statistikker på hans spillerprofil.

Tacklinger viser, hvor ofte Timber forsøger at fratage en modstander bolden, mens erobringer beskriver situationer, hvor han opsnapper modstandernes afleveringer.

Derudover er antallet af blokeringer og defensive dueller interessante nøgletal. Statistikken kan blandt andet bruges til at vurdere, hvor effektivt han håndterer modstandernes angreb.

Særligt statistikker pr. 90 minutter er relevante, når forskellige kampe og sæsoner skal sammenlignes. De gør det lettere at vurdere præstationerne uafhængigt af den samlede spilletid.

Timbers defensive arbejde indgår i Arsenals samlede organisation, hvor han blandt andet samarbejder med William Saliba i den bageste kæde.

Afleveringer, pasningsprocent og opbygningsspil

Jurriën Timber er kendt som en teknisk stærk forsvarsspiller, der er komfortabel med bolden. Hans baggrund fra Ajax har haft stor betydning for hans evne til at deltage i et boldbesiddende holds opbygningsspil.

Derfor er afleveringsstatistikken særligt interessant. Antallet af afleveringer og pasningsprocenten viser, hvor meget han er involveret i spillet, og hvor præcist han fordeler bolden.

Timber kan bevæge sig ind centralt på banen fra sin position som back og dermed skabe flere afleveringsmuligheder for holdkammeraterne. Denne rolle kræver overblik, tekniske færdigheder og evnen til at træffe hurtige beslutninger under pres.

Antallet af nøgleafleveringer, også kaldet key passes, giver desuden et indblik i hans offensive bidrag. Statistikken viser, hvor ofte hans afleveringer fører direkte til afslutninger fra medspillerne.

Driblinger, dueller og offensive bidrag

Selvom Timber først og fremmest er forsvarsspiller, deltager han aktivt i Arsenals offensive spil. Han kan føre bolden frem gennem banen, udfordre modstandere og understøtte angrebene fra sin position på kanten.

Derfor er antallet af succesfulde driblinger og vundne dueller interessante statistikker.

På denne side kan du undersøge hans dribleprocent, afslutninger og offensive præstationer. Antallet af mål og assists giver samtidig et indblik i hans direkte bidrag til Arsenals scoringer.

Timbers rolle kan variere fra kamp til kamp afhængigt af modstanderen og den taktiske opstilling. Det har betydning for, hvor mange offensive aktioner han bliver involveret i.

Kampe i Premier League og Champions League

Jurriën Timber repræsenterer Arsenal i Premier League, Champions League og de engelske pokalturneringer. Hans statistikker kan variere mellem turneringerne, hvor modstandernes kvalitet og kampenes taktiske udgangspunkt spiller en væsentlig rolle.

I kampoversigten kan du undersøge hans præstationer i de enkelte opgør, herunder spilleminutter, mål, assists og individuelle ratings.

Det giver mulighed for at følge hans form og undersøge, hvilke kampe han har leveret sine bedste præstationer i.

Du kan desuden sammenholde hans individuelle statistik med klubbens samlede resultater gennem Arsenals placeringer i Premier League og Champions League.

Fra Ajax til Arsenal

Jurriën Timber blev født den 17. juni 2001 i Utrecht i Holland. Han begyndte sin fodboldkarriere hos DVSU og spillede efterfølgende på Feyenoords ungdomshold, inden han i 2014 skiftede til Ajax.

Her udviklede han sig gennem klubbens ungdomsakademi og fik sin debut på førsteholdet i 2020.

Timber etablerede sig efterfølgende som en vigtig del af Ajax’ forsvar og var med til at vinde det hollandske mesterskab i 2021 og 2022.

Hans præstationer i Æresdivisionen og de europæiske turneringer tiltrak interesse fra flere udenlandske klubber. I juli 2023 skiftede han til Arsenal, hvor han fik trøjenummer 12.

Kort efter skiftet blev han ramt af en alvorlig korsbåndsskade under sin Premier League-debut mod Nottingham Forest. Skaden holdt ham ude i størstedelen af 2023/24-sæsonen, inden han vendte tilbage og fik en større rolle på holdet.

Se både hans alder, højde og position her

Jurriën Timber er født den 17. juni 2001 og måler 179 centimeter. Han spiller primært med højre fod og har gennem karrieren været benyttet på flere defensive positioner.

Hans alsidighed betyder, at han kan indgå i forskellige formationer og udfylde flere taktiske roller.

Som højre back kan han bidrage med offensive løb og afleveringer fremad i banen, mens rollen som midterforsvarer stiller større krav til positionering, hovedstødsdueller og defensive indgreb.

Forskellene mellem positionerne er relevante at tage højde for, når hans statistik skal vurderes.

Jurriën Timber på Hollands landshold

Jurriën Timber har repræsenteret Holland på flere ungdomslandshold og fik sin debut på A-landsholdet i juni 2021.

Han var en del af den hollandske trup ved EM 2021 og VM 2022, hvor han fik erfaring fra internationale slutrunder.

På landsholdet har hans alsidighed været en fordel, da han kan benyttes i forskellige defensive roller afhængigt af holdets opstilling.

Følg Jurriën Timbers præstationer

På TheGunners.dk kan du følge Jurriën Timbers aktuelle statistik og få overblik over hans kampe, mål, assists, defensive aktioner og individuelle ratings.

Statistikken giver mulighed for at undersøge hans betydning for Arsenal og følge udviklingen gennem sæsonen.

Hvis du vil følge Timber og resten af holdet i aktion, kan du besøge vores guide til Arsenals kampe på dansk TV, hvor du finder oplysninger om kanaler, streaming og kommende transmissioner.