← Alle spillere
Ezri Konsa
#15 · Forsvarsspiller

Ezri Konsa

England · 29 år · Kom fra Aston Villa i 2026

Kampe13
Fra start10
Minutter964
Mål1
Assists0
Rating7.0

Profil

Fødselsdato23. okt. 1997
FødestedLondon, England
NationalitetEngland
PositionForsvar
Højde183 cm
Vægt73 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer15
I Arsenal siden2026
Kontrakt tilJuni 2030

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
PLPremier League 8 641 1 0 7.1
CLChampions League 3 270 0 0 7.0
LCLeague Cup 2 53 0 0 6.4

Udvidet statistik 2026/27

Defensiv

Tacklinger
11
Erobringer
10
Blokeringer
3
Dueller vundet
46 af 76 (61 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
1,96

Afleveringer

Afleveringer
558
Præcise afleveringer
96 %
Key passes
3
Key passes pr. 90
0,28
Assists pr. 90 min.
0,00
Mål + assists
1

Angreb

Skud
1
Skud på mål
1 af 1 (100 %)
Skudeffektivitet
100 %
Mål pr. 90 min.
0,09
Minutter pr. mål
964

Driblinger

Lykkede driblinger
1 af 1 (100 %)
Frispark tilkæmpet
16
Straffespark tilkæmpet
0

Disciplin

Gule kort
1
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
9
Straffespark begået
1

Spilletid

Startet inde
10
Skiftet ind
3
Skiftet ud
0
Ubrugt på bænken
3
Minutter pr. kamp
74
Resultater på banen
10 V · 1 U · 2 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.HændelserMin.MARating
1. nov. PL LIVLiverpool 0–1V 90 – – 7.2
27. okt. LC FLEFleetwood Town 1–1T 8 – – 6.4
24. okt. PL EVEEverton 2–0V 7' 90 1 – 8.5
21. okt. CL BAYBayern München 2–2U 39' 90 – – 6.1
18. okt. PL NFONottingham Forest 0–1V 90 – – 7.4
13. okt. CL LILLille 3–0V 90 – – 7.5
10. okt. PL LEELeeds United 2–1V 90 – – 7.0
19. sep. PL BHABrighton 3–0T 90 – – 6.0
15. sep. LC IPSIpswich Town 2–4V 45 – – 6.3
12. sep. PL SUNSunderland 0–2V 90 – – 7.2
9. sep. CL NAPNapoli 0–1V 90 – – 7.5
6. sep. PL CHEChelsea 2–1V 90 – – 6.9
31. aug. PL AVLAston Villa 0–1V 11* – – 6.6
* Indskiftet · Hændelser: mål, assists (A), gule og røde kort, C = anfører · Med på banen: 10 sejre, 1 uafgjorte, 2 nederlag

Ezri Konsas statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 ARSArsenal PLPremier League 7 551 1 0 – 7.1
ARSArsenal CLChampions League 3 270 0 0 1 7.0
ARSArsenal LCLeague Cup 2 53 0 0 – 6.4
2025/26 AVLAston Villa PLPremier League 34 3.036 0 0 1 7.0
AVLAston Villa ELUEFA Europa League 12 954 2 0 1 7.2
AVLAston Villa VKVenskabskamp 5 387 0 0 – 6.8
AVLAston Villa LCLeague Cup 1 90 0 0 – 7.7
AVLAston Villa FCFA Cup 1 90 0 0 – 6.9
ENGEngland VKVenskabskamp 1 90 0 1 – 8.0
2024/25 AVLAston Villa PLPremier League 35 2.937 2 0 1 6.9
AVLAston Villa CLChampions League 12 990 1 0 1 7.0
AVLAston Villa FCFA Cup 5 387 0 0 – 6.8
ENGEngland WCQWorld Cup - Qualification Europe 7 554 1 0 1 7.6
ENGEngland VKVenskabskamp 4 294 0 0 – 7.5
ENGEngland ECEuro Championship 3 94 0 0 – 7.0
ENGEngland NLUEFA Nations League 2 106 0 0 – 6.9
2023/24 AVLAston Villa PLPremier League 35 3.073 1 0 5 7.0
AVLAston Villa ECLUEFA Europa Conference League 12 1.028 0 0 11 6.7
AVLAston Villa PLSPremier League - Summer Series 3 161 1 0 2 –
AVLAston Villa FCFA Cup 2 180 0 0 1 7.3
AVLAston Villa LCLeague Cup 1 90 0 0 1 6.9
2022/23 AVLAston Villa PLPremier League 38 3.330 0 0 6 6.9
AVLAston Villa VKVenskabskamp 2 108 0 0 – –
AVLAston Villa LCLeague Cup 1 59 0 0 – 6.7
2021/22 AVLAston Villa PLPremier League 29 2.482 2 0 52 6.8
AVLAston Villa LCLeague Cup 1 13 0 0 – 6.9
AVLAston Villa FCFA Cup 1 90 0 0 – 6.9
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Ezri Konsas karriere

HoldSæsoner
ARSArsenalNu 2026/27
AVLAston Villa 2019/20–2025/26
BREBrentford 2018/19
CHACharlton 2015/16–2017/18
ENGEngland 2023/24–2026/27
ENGEngland U21 2018/19–2019/20
ENGEngland U20 2017/18

Ezri Konsas trofæer

  • 2× Queensland Champions Cup 2022/23, Vinder
  • 2× Tournoi Maurice Revello 2018/19, Vinder
  • 2× FIFA U20 World Cup 2017/18, Vinder
  • 2× UEFA European Championship Europe · 2024/25, Nr. 2
  • 2× Premier League Summer Series 2023/24, Nr. 2
  • 2× League Cup England · 2019/20, Nr. 2

Ezri Konsas transferhistorik

DatoSkifteType
20. aug. 2026 AVLAston Villa → ARSArsenal Skifte
11. jul. 2019 BREBrentford → AVLAston Villa 12 mio. €
13. jun. 2018 CHACharlton → BREBrentford –

Om Ezri Konsa

Ezri Konsa er en engelsk fodboldspiller, der spiller som forsvarsspiller i Arsenal. Han kom til London-klubben fra Aston Villa i sommeren 2026 efter flere sæsoner som en fast del af forsvaret i Premier League.

Den engelske landsholdsspiller kan benyttes som midterforsvarer og højre back. Han er kendt for sin hurtighed, defensive forståelse og evne til at håndtere bolden under pres. Hans alsidighed gør ham til en vigtig del af Arsenals forsvar, hvor han kan udfylde forskellige taktiske roller.

Få indsigt i Ezri Konsa statistik her: Kampe, mål og assists

Ezri Konsas statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer for Arsenal. På denne side finder du oplysninger om antal kampe, spilleminutter, mål, assists, tacklinger, afleveringer og individuelle ratings.

I Premier League-sæsonen 2022/23 spillede Konsa samtlige 38 ligakampe for Aston Villa. Det understregede hans betydning som en fast del af holdets forsvar og hans evne til at levere stabilt gennem en hel sæson.

I sæsonen 2024/25 scorede han to mål i Premier League, mens han også fik erfaring fra Champions League.

Statistikoversigten giver mulighed for at følge hans præstationer i Arsenal og sammenligne antal kampe, mål og assists på tværs af forskellige sæsoner og turneringer.

Tacklinger, erobringer og defensive statistikker

Som central forsvarsspiller bliver Ezri Konsa først og fremmest vurderet på sine defensive præstationer. Derfor er antallet af tacklinger, erobringer, blokeringer og vundne dueller blandt de vigtigste statistikker på hans spillerprofil.

Tacklinger viser, hvor ofte Konsa forsøger at fratage en modstander bolden, mens interceptions beskriver situationer, hvor han opsnapper modstandernes afleveringer.

Derudover er antallet af clearinger og blokeringer relevante nøgletal, da de kan give et indblik i hans arbejde omkring eget straffesparksfelt.

Konsa er kendt for sin evne til at læse spillet og placere sig korrekt. Derfor kan hans defensive kvaliteter ikke nødvendigvis vurderes alene ud fra antallet af tacklinger.

Hans præstationer kan blandt andet sammenlignes med Benjamin Whites statistik, da de begge kan spille som højre back og midterforsvarer.

Afleveringer, pasningsprocent og opbygningsspil

Ezri Konsa er en boldsikker forsvarsspiller, der deltager aktivt i holdets opbygning af angrebene. Hans evne til at bevare roen under pres gør ham værdifuld i et hold, der gerne vil kontrollere boldbesiddelsen.

Derfor er antallet af afleveringer og pasningsprocenten særligt interessante statistikker.

Pasningsprocenten viser, hvor stor en andel af spillerens afleveringer der når frem til en medspiller. Antallet af succesfulde afleveringer kan samtidig give et indblik i, hvor meget Konsa er involveret i spillet.

Han kan desuden bidrage med fremadrettede afleveringer, der hjælper Arsenal med at spille sig gennem modstandernes første pres.

Vundne dueller og hovedstødsstatistik

En vigtig del af Ezri Konsas defensive arbejde foregår i direkte dueller med modstandernes offensive spillere.

Derfor er antallet af vundne dueller og duelprocenten interessante statistikker. De viser, hvor ofte han kommer bedst ud af nærkampe og situationer, hvor han konkurrerer med en modstander om bolden.

Hovedstødsdueller er desuden relevante for en midterforsvarer, der ofte skal forsvare indlæg og dødbolde.

Statistikker pr. 90 minutter gør det lettere at sammenligne Konsas præstationer på tværs af kampe og sæsoner med forskellig spilletid.

Clean sheets og betydningen for Arsenals forsvar

Et af de vigtigste mål for en forsvarsspiller er at bidrage til, at holdet undgår at indkassere scoringer. Derfor er antallet af clean sheets en interessant statistik.

Et clean sheet betyder, at holdet gennemfører en kamp uden at lukke mål ind. Statistikken afhænger dog ikke kun af den enkelte forsvarsspiller, men af hele holdets defensive organisation.

Konsas hurtighed og positionering er vigtige egenskaber, når Arsenal skal forsvare sig mod hurtige omstillinger og gennemspilninger.

Hans defensive præstationer kan med fordel ses i sammenhæng med David Rayas målmandsstatistik, hvor du blandt andet finder redninger, indkasserede mål og clean sheets.

Følg hans kampe i Premier League og Champions League

Ezri Konsa repræsenterer Arsenal i Premier League, Champions League og de engelske pokalturneringer. Hans spilletid og præstationer kan variere mellem turneringerne afhængigt af modstanderen og den taktiske opstilling.

På denne side kan du følge hans kampstatistik og undersøge antal spilleminutter, mål, assists, kort og individuelle ratings i de enkelte opgør.

Kampoversigten giver mulighed for at undersøge, hvilke modstandere han har mødt, og hvordan hans præstationer har udviklet sig gennem sæsonen.

Særligt antallet af starter og spilleminutter kan være interessant, når hans rolle i Arsenal skal vurderes.

Alder, højde, position og trøjenummer

Ezri Konsa blev født den 23. oktober 1997 i London i England. Han er 183 centimeter høj og spiller primært med højre fod.

Han bærer trøjenummer 15 i Arsenal og kan benyttes som både central forsvarsspiller og højre back.

Hans hurtighed og defensive kvaliteter gør ham velegnet til at håndtere modstandernes offensive spillere. Samtidig betyder hans pasningssikkerhed, at han kan bidrage til opbygningen af angrebene.

De forskellige positioner stiller dog forskellige krav, hvilket er relevant at tage højde for, når hans statistik sammenlignes.

Fra Charlton og Brentford til Arsenal

Ezri Konsa begyndte sin ungdomskarriere hos Senrab, inden han blev en del af Charlton Athletics ungdomsakademi.

Han fik sin professionelle debut for Charlton og etablerede sig efterfølgende som en fast del af førsteholdet i League One.

I sommeren 2018 skiftede han til Brentford, hvor han spillede en enkelt sæson i Championship. Hans præstationer førte til et skifte til Aston Villa i juli 2019.

Hos Aston Villa udviklede han sig til en etableret Premier League-forsvarsspiller og var med til at sikre klubben kvalifikation til europæisk fodbold.

Efter syv år i Birmingham-klubben skiftede Konsa til Arsenal i august 2026. Her blev han hentet for at styrke klubbens defensive muligheder og konkurrencen om pladserne i bagkæden.

Ezri Konsa er en del af Englands landshold

Ezri Konsa har repræsenteret England på flere ungdomslandshold og var en del af truppen, der vandt U20-VM i 2017.

Han fik sin debut på det engelske A-landshold den 23. marts 2024 i en venskabskamp mod Brasilien.

Senere samme år blev han udtaget til EM 2024 i Tyskland, hvor England nåede finalen mod Spanien.

Konsa var desuden en del af Englands trup ved VM i 2026, hvor han fik yderligere erfaring fra internationale kampe på højeste niveau.

Få overblik over Ezri Konsas statistik sæson for sæson her

På TheGunners.dk kan du følge Ezri Konsas udvikling gennem forskellige sæsoner og undersøge hans præstationer i Arsenal og tidligere klubber.

Statistikoversigten giver blandt andet mulighed for at sammenligne antal kampe, spilleminutter, mål, assists, tacklinger, erobringer, vundne dueller og individuelle ratings.

Du kan desuden undersøge disciplinære statistikker som gule og røde kort samt hans præstationer i de enkelte turneringer.

Hvis du vil sammenholde Konsas defensive bidrag med klubbens resultater, kan du også følge Arsenals placeringer i de forskellige turneringer.

Dermed får du et samlet overblik over Ezri Konsas karriere, defensive kvaliteter og udvikling som forsvarsspiller i Arsenal.