← Alle spillere
Eberechi Eze
#10 · Midtbanespiller

Eberechi Eze

England · 28 år · Kom fra Crystal Palace i 2025

Kampe13
Fra start6
Minutter613
Mål2
Assists1
Rating6.8

Profil

Fødselsdato29. jun. 1998
FødestedLondon, England
NationalitetEngland
PositionMidtbane
Højde178 cm
Vægt73 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer10
I Arsenal siden2025
Kontrakt tilJuni 2029

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
PLPremier League 6 210 0 0 6.5
CLChampions League 4 293 2 0 7.2
LCLeague Cup 2 100 0 1 7.0
CSCommunity Shield 1 10 0 0 6.2

Udvidet statistik 2026/27

Afleveringer

Afleveringer
241
Præcise afleveringer
83 %
Key passes
10
Key passes pr. 90
1,47
Assists pr. 90 min.
0,15
Mål + assists
3

Angreb

Skud
14
Skud på mål
5 af 14 (36 %)
Skudeffektivitet
14 %
Mål pr. 90 min.
0,29
Minutter pr. mål
307

Driblinger

Lykkede driblinger
17 af 35 (49 %)
Frispark tilkæmpet
18
Straffespark tilkæmpet
0

Defensiv

Tacklinger
3
Erobringer
0
Blokeringer
6
Dueller vundet
42 af 80 (53 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
0,44

Disciplin

Gule kort
0
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
5
Straffespark begået
0

Spilletid

Startet inde
6
Skiftet ind
7
Skiftet ud
6
Ubrugt på bænken
10
Minutter pr. kamp
47
Resultater på banen
10 V · 1 U · 2 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.HændelserMin.MARating
4. nov. CL SLASlavia Prag 1–2V 62 – – 6.3
27. okt. LC FLEFleetwood Town 1–1T 24 – – 7.0
24. okt. PL EVEEverton 2–0V 80 – – 6.6
21. okt. CL BAYBayern München 2–2U 25' 80 1 – 7.9
18. okt. PL NFONottingham Forest 0–1V 45 – – 6.7
13. okt. CL LILLille 3–0V 67' 85 1 – 8.2
19. sep. PL BHABrighton 3–0T 17* – – 6.6
15. sep. LC IPSIpswich Town 2–4V 7' 76 – 1 7.0
12. sep. PL SUNSunderland 0–2V 9* – – 6.3
9. sep. CL NAPNapoli 0–1V 66 – – 6.3
31. aug. PL AVLAston Villa 0–1V 45* – – 6.3
21. aug. PL COVCoventry 3–0V 14* – – 6.7
16. aug. CS MCIManchester City 3–0V 10* – – 6.2
* Indskiftet · Hændelser: mål, assists (A), gule og røde kort, C = anfører · Med på banen: 10 sejre, 1 uafgjorte, 2 nederlag

Eberechi Ezes statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 ARSArsenal PLPremier League 6 210 0 0 – 5.6
ARSArsenal CLChampions League 4 293 2 0 – 7.2
ARSArsenal LCLeague Cup 2 100 0 1 – 7.0
ARSArsenal CSCommunity Shield 1 10 0 0 – 6.2
2025/26 ARSArsenal PLPremier League 32 1.816 7 2 1 7.0
ARSArsenal CLChampions League 13 772 1 1 – 6.9
ARSArsenal LCLeague Cup 3 321 1 0 – 7.1
ARSArsenal FCFA Cup 3 208 1 2 1 7.5
CRYCrystal Palace CSCommunity Shield 1 96 0 0 – 7.0
CRYCrystal Palace PLPremier League 1 84 0 0 – 6.6
ENGEngland VKVenskabskamp 1 90 0 0 – 7.7
2024/25 CRYCrystal Palace PLPremier League 34 2.603 8 8 1 7.3
CRYCrystal Palace FCFA Cup 5 443 4 1 – 7.8
CRYCrystal Palace LCLeague Cup 4 257 2 2 – 7.8
ENGEngland WCQWorld Cup - Qualification Europe 6 251 3 0 – 7.1
ENGEngland ECEuro Championship 3 99 0 0 – 6.8
ENGEngland VKVenskabskamp 2 75 0 0 – 7.0
ENGEngland NLUEFA Nations League 2 36 0 0 – 6.7
2023/24 CRYCrystal Palace PLPremier League 27 2.063 11 4 3 7.6
CRYCrystal Palace LCLeague Cup 2 65 0 2 – 7.5
CRYCrystal Palace FCFA Cup 2 154 0 0 1 7.3
ENGEngland ECQEuro Championship - Qualification 1 20 0 0 – 6.9
ENGEngland VKVenskabskamp 1 19 0 0 – –
2022/23 CRYCrystal Palace PLPremier League 38 2.643 10 4 3 7.1
CRYCrystal Palace LCLeague Cup 1 25 0 0 – 6.9
CRYCrystal Palace FCFA Cup 1 16 0 0 – 7.0
CRYCrystal Palace VKVenskabskamp 1 27 0 0 – –
2021/22 CRYCrystal Palace PLPremier League 13 602 1 1 1 6.8
CRYCrystal Palace FCFA Cup 4 296 0 0 – 7.0
CRYCrystal Palace U23 PLDPremier League 2 Division One 2 152 0 0 – –
ENGEngland U21 UCUEFA U21 Championship 7 301 1 0 – 6.8
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Eberechi Ezes karriere

HoldSæsoner
ARSArsenalNu 2025/26–2026/27
CRYCrystal Palace 2020/21–2024/25
QPRQPR 2016/17–2019/20
ENGEngland 2023/24–2026/27
ENGEngland U21 2021/22, 2023/24
ENGEngland U20 2019/20

Eberechi Ezes trofæer

  • 2× Community Shield England · 2025/26, Vinder
  • 2× FA Cup England · 2024/25, Vinder
  • 2× UEFA European Championship Europe · 2024/25, Nr. 2

Eberechi Ezes transferhistorik

DatoSkifteType
23. aug. 2025 CRYCrystal Palace → ARSArsenal Skifte
28. aug. 2020 QPRQPR → CRYCrystal Palace 16 mio. €
3. jan. 2018 WYCWycombe → QPRQPR –
30. aug. 2017 QPRQPR → WYCWycombe Leje

Om Eberechi Eze

Eberechi Eze er en engelsk fodboldspiller, der spiller som offensiv midtbanespiller i Arsenal. Han kom til London-klubben fra Crystal Palace i august 2025 efter fem sæsoner i Premier League, hvor han udviklede sig til en af ligaens mest kreative offensive spillere.

Den engelske landsholdsspiller er kendt for sin teknik, driblinger og evne til at skabe målchancer. Han kan benyttes som offensiv midtbanespiller og på venstrekanten, hvor hans boldkontrol og afslutninger gør ham til en farlig spiller.

Eberechi Eze statistik: Kampe, mål og assists

Eberechi Ezes statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer for Arsenal. På denne side finder du oplysninger om antal kampe, spilleminutter, mål, assists, skud, driblinger, afleveringer og individuelle ratings.

I Premier League-sæsonen 2024/25 spillede Eze 34 ligakampe for Crystal Palace, hvor han scorede otte mål og leverede otte assists. Det var hans sidste fulde sæson i klubben, inden han skiftede til Arsenal.

I sin første Premier League-sæson for Arsenal i 2025/26 spillede han 32 ligakampe, hvor han bidrog med syv mål og to assists.

Statistikoversigten giver mulighed for at følge hans aktuelle præstationer og sammenligne scoringer, målgivende afleveringer og spilleminutter på tværs af forskellige turneringer.

Driblinger, skud og offensive præstationer

En af Eberechi Ezes største kvaliteter er hans evne til at udfordre modstanderne med bolden. Han er teknisk stærk og kan med hurtige retningsskift skabe plads til både afslutninger og afleveringer.

Derfor er antallet af succesfulde driblinger og dribleprocenten blandt de vigtigste statistikker på hans spillerprofil.

Dribleprocenten viser, hvor stor en andel af hans dribleforsøg der lykkes, og kan bruges til at vurdere, hvor effektivt han passerer modstandernes forsvarsspillere.

Derudover er antallet af skud og skud på mål interessante nøgletal. I Premier League-sæsonen 2024/25 registrerede Eze 100 afslutninger for Crystal Palace, hvilket understregede hans offensive spillestil.

Du kan blandt andet sammenligne hans driblinger og afslutninger med Bukayo Sakas offensive statistik, da begge spillere er kendt for deres evne til at skabe farlige situationer.

Assists, afleveringer og chancer skabt

Eberechi Eze bidrager ikke kun med scoringer, men spiller desuden en vigtig rolle i opbygningen af Arsenals angreb.

Hans kreativitet kommer blandt andet til udtryk gennem afleveringer, der skaber muligheder for holdets angribere.

Derfor er antallet af assists og nøgleafleveringer, også kaldet key passes, særligt relevant. En nøgleaflevering er en aflevering, der fører direkte til en afslutning fra en medspiller.

I Premier League-sæsonen 2024/25 skabte Eze 58 målchancer for Crystal Palace. Statistikken viser, at han kan kombinere afslutninger med evnen til at sætte sine medspillere i gode positioner.

Hans kreative kvaliteter kan blandt andet sammenlignes med Martin Ødegaards præstationer på midtbanen, da begge spillere kan udfylde den offensive rolle bag Arsenals angribere.

Mål pr. 90 minutter og skudeffektivitet

Når Eberechi Ezes offensive præstationer skal vurderes, er det relevant at undersøge mere end det samlede antal mål og assists.

Statistikken over mål pr. 90 minutter gør det muligt at sammenligne hans målfarlighed mellem sæsoner med forskellig spilletid.

Skudeffektiviteten viser samtidig, hvor stor en andel af hans afslutninger der resulterer i scoringer.

Et andet interessant nøgletal er antallet af minutter pr. mål. Statistikken kan give et indblik i, hvor ofte Eze scorer i forhold til den tid, han tilbringer på banen.

Ved at kombinere disse tal med antallet af skud og skud på mål får du et mere detaljeret billede af hans offensive effektivitet.

Position og taktisk rolle i Arsenal

Eberechi Eze kan spille på flere offensive positioner, men benyttes primært som offensiv midtbanespiller eller venstre kantspiller.

Når han spiller centralt på banen, kan han modtage bolden mellem modstandernes midtbane og forsvar. Herfra kan han sætte angrebene i gang gennem afleveringer, driblinger og afslutninger.

På venstrekanten kan han trække ind i banen og søge muligheder for at afslutte med højre fod.

Hans alsidighed giver Arsenal flere taktiske muligheder, da han både kan fungere som chanceskaber og målscorer.

Samarbejdet med angribere som Viktor Gyökeres er derfor interessant, når Ezes assists og nøgleafleveringer skal vurderes.

Kampe i Premier League og Champions League

Eberechi Eze repræsenterer Arsenal i Premier League, Champions League og de engelske pokalturneringer.

På denne side kan du følge hans præstationer i de enkelte kampe og undersøge oplysninger om modstandere, resultater, spilleminutter, mål, assists og individuelle ratings.

Kampoversigten giver mulighed for at undersøge, hvilke modstandere han har scoret imod, og hvordan hans præstationer udvikler sig gennem sæsonen.

Du kan desuden sammenligne hans statistik mellem forskellige turneringer, hvor modstandernes niveau og hans taktiske rolle kan variere.

Hattrick mod Tottenham i Premier League

Et af de mest bemærkelsesværdige øjeblikke i Eberechi Ezes Arsenal-karriere kom den 23. november 2025, da han scorede hattrick mod Tottenham i Premier League.

Arsenal vandt lokalopgøret med 4-1 på Emirates Stadium, og Eze blev dermed den første Arsenal-spiller siden 1978 til at score hattrick mod Tottenham i en betydende kamp.

Han fortsatte sine stærke præstationer mod lokalrivalerne i det omvendte opgør i februar 2026, hvor han scorede yderligere to mål.

Dermed nåede Eze fem Premier League-scoringer mod Tottenham i sin første sæson for Arsenal.

Alder, højde og trøjenummer

Eberechi Eze blev født den 29. juni 1998 i London i England. Han er 178 centimeter høj og spiller primært med højre fod.

Han bærer trøjenummer 10 i Arsenal, som traditionelt forbindes med kreative offensive spillere.

Hans tekniske færdigheder, hurtige retningsskift og evne til at bevare bolden under pres gør ham velegnet til en offensiv rolle.

Han kan både skabe målchancer gennem afleveringer og selv søge afslutninger fra områderne omkring modstandernes straffesparksfelt.

Fra Queens Park Rangers og Crystal Palace til Arsenal

Eberechi Eze tilbragte en del af sin ungdomskarriere i Arsenals akademi, inden han senere fortsatte sin udvikling i andre engelske klubber.

I 2016 blev han en del af Queens Park Rangers, hvor han efterfølgende fik sit gennembrud i professionel fodbold.

Efter et lejeophold hos Wycombe Wanderers etablerede han sig på QPR’s førstehold. I Championship-sæsonen 2019/20 scorede han 14 ligamål og blev kåret til klubbens bedste spiller.

Præstationerne førte til et skifte til Crystal Palace i sommeren 2020, hvor han udviklede sig til en af holdets vigtigste offensive profiler.

I maj 2025 scorede han det afgørende mål, da Crystal Palace besejrede Manchester City med 1-0 i FA Cup-finalen. Dermed var han med til at sikre klubben dens første store titel.

Den 23. august 2025 skiftede Eze til Arsenal, hvor han vendte tilbage til klubben, som han havde repræsenteret i sine tidlige ungdomsår.

Eberechi Eze på Englands landshold

Eberechi Eze har repræsenteret England på ungdomslandsholdsniveau og fik sin debut på A-landsholdet i juni 2023.

Han var en del af Englands trup ved EM 2024 i Tyskland, hvor landsholdet nåede finalen mod Spanien.

Hans første mål for det engelske A-landshold kom i marts 2025 i en VM-kvalifikationskamp mod Letland, som England vandt med 3-0.

Landsholdserfaringen har givet ham mulighed for at spille mod internationale modstandere og udvikle sine offensive kvaliteter på højeste niveau.

Følg Eberechi Ezes statistik sæson for sæson

På TheGunners.dk kan du følge Eberechi Ezes udvikling gennem forskellige sæsoner og undersøge hans præstationer i Arsenal, Crystal Palace og tidligere klubber.

Statistikoversigten giver blandt andet mulighed for at sammenligne antal kampe, spilleminutter, mål, assists, skud, nøgleafleveringer, succesfulde driblinger og individuelle ratings.

Du kan desuden undersøge defensive statistikker som tacklinger, erobringer og vundne dueller samt disciplinære oplysninger om gule og røde kort.

Dermed får du et samlet overblik over Eberechi Ezes karriere, spillestil og offensive præstationer som Arsenal-spiller.