← Alle spillere
Christos Tzolis
#17 · Angriber

Christos Tzolis

Grækenland · 24 år · Kom fra Club Brugge i 2026

Kampe9
Fra start7
Minutter581
Mål0
Assists4
Rating6.9

Profil

Fødselsdato30. jan. 2002
FødestedThessaloniki, Grækenland
NationalitetGrækenland
PositionAngreb
Højde179 cm
Vægt70 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer17
I Arsenal siden2026
Kontrakt tilJuni 2031

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
PLPremier League 6 449 0 1 6.8
CLChampions League 1 24 0 1 6.6
LCLeague Cup 1 14 0 0 6.7
CSCommunity Shield 1 94 0 2 8.2

Udvidet statistik 2026/27

CS Nr. 1 på assistlisten i Community Shield 2 assists

Angreb

Skud
8
Skud på mål
5 af 8 (63 %)
Skudeffektivitet
0 %
Mål pr. 90 min.
0,00

Afleveringer

Afleveringer
177
Præcise afleveringer
81 %
Key passes
13
Key passes pr. 90
2,01
Assists pr. 90 min.
0,62
Mål + assists
4

Driblinger

Lykkede driblinger
1 af 10 (10 %)
Frispark tilkæmpet
11

Defensiv

Tacklinger
7
Erobringer
4
Blokeringer
1
Dueller vundet
24 af 52 (46 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
1,70

Disciplin

Gule kort
2
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
4

Spilletid

Startet inde
7
Skiftet ind
2
Skiftet ud
4
Ubrugt på bænken
2
Minutter pr. kamp
65
Resultater på banen
8 V · 0 U · 1 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.HændelserMin.MARating
1. nov. PL LIVLiverpool 0–1V 84 – – 6.1
19. sep. PL BHABrighton 3–0T 73 – – 6.5
15. sep. LC IPSIpswich Town 2–4V 14 – – 6.7
12. sep. PL SUNSunderland 0–2V 81 – – 6.9
9. sep. CL NAPNapoli 0–1V 75' 24* – 1 6.6
6. sep. PL CHEChelsea 2–1V 50' 58' 90 – 1 7.6
31. aug. PL AVLAston Villa 0–1V 29' 45 – – 6.2
21. aug. PL COVCoventry 3–0V 76 – – 7.3
16. aug. CS MCIManchester City 3–0V 28' 48' 90 – 2 8.2
* Indskiftet · Hændelser: mål, assists (A), gule og røde kort, C = anfører · Med på banen: 8 sejre, 0 uafgjorte, 1 nederlag

Christos Tzolis' statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 ARSArsenal PLPremier League 5 365 0 1 2 6.9
ARSArsenal CSCommunity Shield 1 94 0 2 – 8.2
ARSArsenal CLChampions League 1 24 0 1 – 6.6
ARSArsenal LCLeague Cup 1 14 0 0 – 6.7
2025/26 CLUClub Brugge JPLJupiler Pro League 36 3.079 17 23 6 7.7
CLUClub Brugge CLChampions League 13 1.050 3 5 1 7.3
GREGrækenland VKVenskabskamp 6 427 3 0 1 7.3
GREGrækenland U21 UCQUEFA U21 Championship - Qualification 4 356 4 0 – –
2024/25 CLUClub Brugge JPLJupiler Pro League 38 2.830 16 9 61 7.7
CLUClub Brugge CCup 38 2.830 16 9 61 7.7
CLUClub Brugge CLChampions League 12 940 1 2 2 7.1
GREGrækenland NLUEFA Nations League 7 595 3 1 1 7.4
GREGrækenland WCQWorld Cup - Qualification Europe 6 532 3 0 – 7.3
GREGrækenland VKVenskabskamp 2 180 1 0 – –
2023/24 FORFortuna Düsseldorf B2. Bundesliga 30 2.381 22 6 5 7.7
FORFortuna Düsseldorf DPDFB Pokal 5 442 2 1 1 7.7
GREGrækenland U21 UCQUEFA U21 Championship - Qualification 2 180 2 0 2 –
2022/23 NORNorwich CChampionship 13 322 1 0 – 6.5
TWETwente EEredivisie 10 422 1 0 1 6.7
TWETwente ECLUEFA Europa Conference League 4 76 2 0 – 7.3
TWETwente KBKNVB Beker 1 13 0 0 – 6.9
2021/22 NORNorwich PLPremier League 14 327 0 0 – 6.4
NORNorwich LCLeague Cup 2 159 2 2 – 8.0
NORNorwich FCFA Cup 1 46 0 0 – –
PAOPAOK VKVenskabskamp 2 90 1 0 – –
PAOPAOK ECLUEFA Europa Conference League 1 28 0 0 1 –
GREGrækenland VKVenskabskamp 2 78 0 0 1 –
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Christos Tzolis' karriere

HoldSæsoner
ARSArsenalNu 2026/27
CLUClub Brugge 2024/25–2025/26
NORNorwich 2021/22–2023/24
PAOPAOK 2019/20–2020/21
GREGrækenland 2020/21–2026/27
GREGrækenland U21 2023/24, 2025/26
GREGrækenland U19 2020/21

Christos Tzolis' trofæer

  • 4× Super League K19 Grækenland · 2020/21, 2019/20, 2018/19, Vinder
  • 2× Super Cup Belgien · 2025/26, Vinder
  • 2× Cup Belgien · 2024/25, Vinder
  • 2× Cup Grækenland · 2020/21, Vinder
  • 3× Super League 1 Grækenland · 2020/21, 2019/20, Nr. 2
  • 2× First Division A Belgien · 2024/25, Nr. 2
  • 2× Super Cup Belgien · 2024/25, Nr. 2

Christos Tzolis' transferhistorik

DatoSkifteType
22. jul. 2026 CLUClub Brugge → ARSArsenal Skifte
21. jul. 2026 CLUClub Brugge → ARSArsenal Skifte
4. jul. 2024 FORFortuna Düsseldorf → CLUClub Brugge 6,5 mio. €
1. jul. 2024 NORNorwich → FORFortuna Düsseldorf 3,5 mio. €
6. aug. 2023 NORNorwich → FORFortuna Düsseldorf Leje
30. jan. 2023 TWETwente → NORNorwich –
22. jul. 2022 NORNorwich → TWETwente Leje
12. aug. 2021 PAOPAOK → NORNorwich 13 mio. €

Om Christos Tzolis

Christos Tzolis er en græsk fodboldspiller, der spiller som offensiv kantspiller i Arsenal. Han kom til London-klubben fra belgiske Club Brugge i sommeren 2026 efter flere sæsoner med imponerende målstatistik og et stort antal målgivende afleveringer.

Den græske landsholdsspiller er kendt for sin hurtighed, tekniske kvaliteter og evne til at skabe målchancer. Han spiller primært på venstrekanten, men kan benyttes på flere offensive positioner, hvor hans afslutninger og kreativitet gør ham til en farlig spiller.

Christos Tzolis statistik: Kampe, mål og assists

Christos Tzolis’ statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer for Arsenal. På denne side finder du oplysninger om antal kampe, spilleminutter, mål, assists, skud, driblinger og individuelle ratings.

I den belgiske Jupiler Pro League-sæson 2025/26 spillede Tzolis 36 ligakampe for Club Brugge, hvor han scorede 17 mål og leverede 23 assists. Det var en særdeles produktiv sæson, hvor han var direkte involveret i 40 scoringer.

Allerede i sæsonen 2024/25 havde han markeret sig som en målfarlig kantspiller med 16 mål og ni assists i 38 ligakampe.

I statistikoversigten kan du følge hans aktuelle præstationer for Arsenal og sammenligne antal kampe, mål, assists og spilleminutter på tværs af Premier League, Champions League og øvrige turneringer.

Skud, afslutninger og mål pr. 90 minutter

En af Christos Tzolis’ største kvaliteter er hans evne til at komme frem til afslutninger. Han søger ofte ind i banen fra sin position på kanten, hvorfra han kan afslutte mod mål eller kombinere med sine medspillere.

Derfor er antallet af skud og skud på mål blandt de mest interessante statistikker på hans spillerprofil.

Skudstatistikken viser, hvor ofte Tzolis forsøger at afslutte angrebene, mens skud på mål giver et indblik i præcisionen. Skudeffektiviteten viser desuden, hvor stor en andel af hans afslutninger der bliver omsat til scoringer.

Et andet relevant nøgletal er mål pr. 90 minutter. Denne statistik gør det muligt at sammenligne hans målfarlighed mellem sæsoner med forskellig spilletid.

Assists, nøgleafleveringer og chancer skabt

Christos Tzolis er ikke udelukkende en målscorer. Han har gennem sin karriere vist, at han kan skabe mange scoringsmuligheder for sine holdkammerater.

Hans 23 assists i den belgiske liga i 2025/26-sæsonen understreger hans evne til at levere afgørende afleveringer fra offensive positioner.

Derfor er antallet af assists og nøgleafleveringer, også kaldet key passes, særligt relevant, når hans præstationer skal vurderes.

En nøgleaflevering er en aflevering, der fører direkte til en afslutning. Statistikken kan dermed give et mere detaljeret billede af Tzolis’ kreativitet end antallet af målgivende afleveringer alene.

Hans offensive kvaliteter kan blandt andet skabe muligheder for en angriber som Viktor Gyökeres, der er en del af Arsenals offensiv.

Driblinger, pasningsprocent og offensive dueller

Christos Tzolis er en teknisk stærk kantspiller, der gerne udfordrer modstanderne i direkte dueller. Hans evne til at sætte fart i spillet og passere forsvarsspillere er en vigtig del af hans offensive kvaliteter.

Derfor er antallet af succesfulde driblinger og dribleprocenten interessante statistikker.

Dribleprocenten viser, hvor stor en andel af spillerens dribleforsøg der lykkes. Den kan bruges til at vurdere, hvor effektivt Tzolis udfordrer sine direkte modstandere.

Derudover kan afleveringsprocenten give et indblik i hans præcision og deltagelse i holdets opbygningsspil.

Antallet af vundne dueller og tilkæmpede frispark er yderligere nøgletal, der kan hjælpe med at vurdere hans præstationer.

Kampe i Premier League og Champions League

Christos Tzolis repræsenterer Arsenal i Premier League, Champions League og de engelske pokalturneringer. Hans rolle og spilletid kan variere mellem turneringerne afhængigt af modstanderen og den taktiske opstilling.

På denne side finder du en kampoversigt med oplysninger om spilleminutter, mål, assists og individuelle ratings.

Det giver mulighed for at undersøge, hvilke modstandere han har mødt, og hvordan hans præstationer har udviklet sig gennem sæsonen.

Hvis du vil følge Tzolis i aktion, kan du besøge vores oversigt over Arsenal på TV, hvor du finder information om kommende kampe, tv-kanaler og streamingmuligheder.

Fra PAOK til Premier League

Christos Tzolis blev født den 30. januar 2002 i Thessaloniki i Grækenland. Han begyndte sin professionelle karriere hos PAOK, hvor han fik debut på førsteholdet i 2020.

I den græske klub udviklede han sig hurtigt til en interessant offensiv profil og var med til at vinde den græske pokalturnering i 2021. Hans præstationer tiltrak interesse fra udlandet, og i august 2021 skiftede han til Norwich City i England.

Opholdet i engelsk fodbold blev dog ikke det forventede gennembrud, og han blev efterfølgende udlejet til FC Twente i Holland og Fortuna Düsseldorf i Tyskland.

Særligt opholdet i Düsseldorf blev en succes. I 2. Bundesliga-sæsonen 2023/24 scorede Tzolis 22 mål i 30 ligakampe og leverede seks assists.

Præstationerne førte til et skifte til Club Brugge i sommeren 2024, hvor han fortsatte sin udvikling og etablerede sig som en af de mest produktive offensive spillere i belgisk fodbold.

Skiftet fra Club Brugge til Arsenal

Efter to succesfulde sæsoner i Club Brugge skiftede Christos Tzolis til Arsenal i juli 2026.

På tværs af alle turneringer nåede han at spille 108 kampe for den belgiske klub, hvor han scorede 43 mål og leverede 45 assists.

Hans målproduktion og kreative kvaliteter var med til at gøre ham attraktiv for Arsenal, der ønskede at styrke konkurrencen på de offensive positioner.

I Arsenal fik Tzolis trøjenummer 17 og blev en del af Mikel Artetas førsteholdstrup. Han spiller sine hjemmekampe på Emirates Stadium, hvor Arsenal har haft hjemmebane siden 2006.

Alder, højde og position

Christos Tzolis er født den 30. januar 2002 og er 179 centimeter høj. Han spiller primært som venstre kantspiller, men kan desuden benyttes på højrekanten og i andre offensive roller.

Hans spillestil er præget af hurtige retningsskift, direkte løb mod modstandernes forsvar og evnen til at finde plads til afslutninger.

Når han spiller på venstrekanten, kan han trække ind i banen og søge mod målet. Han kan desuden blive på kanten og skabe plads gennem kombinationer med holdets øvrige offensive spillere. Hans alsidighed giver Arsenal flere muligheder for at variere det offensive spil.

Christos Tzolis på Grækenlands landshold

Christos Tzolis har repræsenteret Grækenland på flere ungdomslandshold og fik sin debut på A-landsholdet i oktober 2020.

Han har siden været en del af det græske landshold, hvor hans offensive kvaliteter har givet ham mulighed for at bidrage med scoringer og målgivende afleveringer.

Landsholdskarrieren har givet ham international erfaring, som han kan trække på i mødet med stærke modstandere i Premier League og Champions League.

Følg Christos Tzolis’ statistik sæson for sæson

På TheGunners.dk kan du følge Christos Tzolis’ udvikling gennem forskellige sæsoner og undersøge hans præstationer i Arsenal og tidligere klubber.

Statistikoversigten giver blandt andet mulighed for at sammenligne antal kampe, spilleminutter, mål, assists, skud, driblinger og individuelle ratings.

Særligt statistikker over målinvolveringer pr. 90 minutter kan være nyttige, hvis du ønsker at sammenligne hans offensive effektivitet på tværs af turneringer.

Du kan desuden sammenholde hans præstationer med klubbens samlede resultater og placeringer i Premier League og Champions League.

Dermed får du et samlet overblik over Christos Tzolis’ karriere, offensive kvaliteter og udvikling som Arsenal-spiller.