← Alle spillere
Bruno Guimarães
#39 · Midtbanespiller

Bruno Guimarães

Brasilien · 28 år · Kom fra Newcastle United i 2026

Kampe13
Fra start8
Minutter602
Mål2
Assists0
Rating6.9

Profil

Fødselsdato16. nov. 1997
FødestedRio de Janeiro, Brasilien
NationalitetBrasilien
PositionMidtbane
Højde182 cm
Vægt74 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer39
I Arsenal siden2026
Kontrakt tilJuni 2030

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
PLPremier League 7 301 2 0 7.1
CLChampions League 3 184 0 0 6.8
LCLeague Cup 2 72 0 0 6.2
CSCommunity Shield 1 45 0 0 6.6

Udvidet statistik 2026/27

Afleveringer

Afleveringer
409
Præcise afleveringer
87 %
Key passes
3
Key passes pr. 90
0,45
Assists pr. 90 min.
0,00
Mål + assists
2

Angreb

Skud
12
Skud på mål
5 af 12 (42 %)
Skudeffektivitet
17 %
Mål pr. 90 min.
0,30
Minutter pr. mål
301

Driblinger

Lykkede driblinger
7 af 11 (64 %)
Frispark tilkæmpet
14
Straffespark tilkæmpet
0

Defensiv

Tacklinger
19
Erobringer
7
Blokeringer
4
Dueller vundet
47 af 72 (65 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
3,89

Disciplin

Gule kort
0
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
5
Straffespark begået
0

Spilletid

Startet inde
8
Skiftet ind
6
Skiftet ud
5
Ubrugt på bænken
7
Minutter pr. kamp
46
Resultater på banen
10 V · 1 U · 2 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.HændelserMin.MARating
1. nov. PL LIVLiverpool 0–1V 62 – – 6.4
27. okt. LC FLEFleetwood Town 1–1T 96' 8 – – 6.2
24. okt. PL EVEEverton 2–0V 22 – – 7.4
21. okt. CL BAYBayern München 2–2U 69 – – 6.7
18. okt. PL NFONottingham Forest 0–1V 66 – – 7.3
13. okt. CL LILLille 3–0V 90 – – 7.0
10. okt. PL LEELeeds United 2–1V 70' 27* 1 – 8.2
19. sep. PL BHABrighton 3–0T 60 – – 6.3
15. sep. LC IPSIpswich Town 2–4V 64 – – 6.2
12. sep. PL SUNSunderland 0–2V 58' 45* 1 – 7.9
9. sep. CL NAPNapoli 0–1V 25* – – 6.6
31. aug. PL AVLAston Villa 0–1V 19* – – 6.3
16. aug. CS MCIManchester City 3–0V 45 – – 6.6
* Indskiftet · Hændelser: mål, assists (A), gule og røde kort, C = anfører · Med på banen: 10 sejre, 1 uafgjorte, 2 nederlag

Bruno Guimarães' statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 ARSArsenal PLPremier League 6 239 2 0 – 7.2
ARSArsenal CLChampions League 3 184 0 0 – 6.8
ARSArsenal LCLeague Cup 2 72 0 0 – 6.2
ARSArsenal CSCommunity Shield 1 45 0 0 – 6.6
2025/26 NEWNewcastle United PLPremier League 29 2.455 9 5 6 7.5
NEWNewcastle United CLChampions League 7 542 0 0 1 6.8
NEWNewcastle United LCLeague Cup 4 284 0 2 1 7.1
NEWNewcastle United VKVenskabskamp 1 90 0 0 – 6.7
NEWNewcastle United FCFA Cup 1 41 0 0 1 7.2
BRABrasilien VKVenskabskamp 4 286 0 2 – 7.3
2024/25 NEWNewcastle United PLPremier League 38 3.282 5 6 7 7.2
NEWNewcastle United LCLeague Cup 6 416 0 1 3 7.0
NEWNewcastle United FCFA Cup 3 154 0 1 – 7.1
BRABrasilien CACopa America 4 335 0 0 1 7.4
BRABrasilien VKVenskabskamp 4 206 0 0 1 7.0
2023/24 NEWNewcastle United PLPremier League 37 3.268 7 8 8 7.5
NEWNewcastle United CLChampions League 6 540 0 1 2 7.1
NEWNewcastle United FCFA Cup 4 390 0 1 1 7.0
NEWNewcastle United LCLeague Cup 3 160 0 0 2 6.9
NEWNewcastle United PLSPremier League - Summer Series 2 136 0 0 1 –
BRABrasilien VKVenskabskamp 2 115 0 0 – –
2022/23 NEWNewcastle United PLPremier League 32 2.735 4 5 7 7.2
NEWNewcastle United LCLeague Cup 7 465 0 0 11 7.0
NEWNewcastle United FCFA Cup 1 30 1 0 – 7.3
BRABrasilien WCQWorld Cup - Qualification South America 6 173 1 3 1 7.2
BRABrasilien VKVenskabskamp 2 14 0 0 – –
BRABrasilien WCWorld Cup 2 67 0 0 1 6.5
2021/22 OLLyon LLigue 1 20 1.641 0 3 2 7.3
OLLyon ELUEFA Europa League 5 231 0 2 – 7.3
NEWNewcastle United PLPremier League 17 1.032 5 1 4 7.2
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Bruno Guimarães' karriere

HoldSæsoner
ARSArsenalNu 2026/27
NEWNewcastle United 2021/22–2025/26
OLLyon 2019/20–2020/21
ATLAtletico Paranaense 2017/18–2018/19
GREGremio Osasco Audax 2015/16–2016/17
BRABrasilien 2022/23–2026/27
BRABrasilien U23 2020/21

Bruno Guimarães' trofæer

  • 3× Paranaense 1 Brasilien · 2019/20, 2018/19, Vinder
  • 2× League Cup England · 2024/25, Vinder
  • 2× Olympics Men 2021/22, Vinder
  • 2× Copa do Brasil Brasilien · 2019/20, Vinder
  • 2× CONMEBOL Sudamericana South America · 2018/19, Vinder
  • 2× A-Leagues All Stars Men 2024/25, Nr. 2
  • 2× League Cup England · 2022/23, Nr. 2
  • 2× CONMEBOL Recopa South America · 2019/20, Nr. 2
  • 2× Paranaense 1 Brasilien · 2017/18, Nr. 2
  • 2× Paulista A1 Brasilien · 2016/17, Nr. 2

Bruno Guimarães' transferhistorik

DatoSkifteType
7. aug. 2026 NEWNewcastle United → ARSArsenal Skifte
6. aug. 2026 NEWNewcastle United → ARSArsenal Skifte
30. jan. 2022 OLLyon → NEWNewcastle United 50 mio. €
30. jan. 2020 ATLAtletico Paranaense → OLLyon 21,4 mio. €
1. mar. 2018 GREGremio Osasco Audax → ATLAtletico Paranaense –
1. maj 2017 GREGremio Osasco Audax → ATLAtletico Paranaense Leje

Om Bruno Guimarães

Bruno Guimarães er en brasiliansk fodboldspiller, der spiller som central midtbanespiller i Arsenal. Han kom til London-klubben fra Newcastle United i sommeren 2026 efter flere sæsoner som en af Premier Leagues mest markante midtbanespillere.

Den brasilianske landsholdsspiller er kendt for sin pasningssikkerhed, defensive arbejdsindsats og evne til at bidrage med mål og assists. Han kan benyttes som defensiv midtbanespiller og i en mere fremskudt rolle, hvor han deltager aktivt i holdets angreb.

Bruno Guimarães statistik: Kampe, mål og assists

Bruno Guimarães’ statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer for Arsenal. På denne side finder du oplysninger om antal kampe, spilleminutter, mål, assists, afleveringer, tacklinger og individuelle ratings.

I Premier League-sæsonen 2025/26 spillede Guimarães 29 ligakampe for Newcastle United, hvor han scorede ni mål og leverede fem assists. Det var en af hans mest produktive sæsoner i engelsk fodbold og understregede hans offensive kvaliteter.

Som central midtbanespiller bidrager han dog med langt mere end scoringer. Hans evne til at kontrollere spillet og genvinde bolden er afgørende for holdets præstationer.

I statistikoversigten kan du følge hans aktuelle tal og undersøge præstationerne på tværs af Premier League, Champions League og øvrige turneringer.

Tacklinger, erobringer og defensive statistikker

Bruno Guimarães er kendt for sin aggressive og arbejdsomme spillestil på midtbanen. Han deltager ofte i nærkampe og forsøger at bryde modstandernes angreb, inden de udvikler sig til farlige situationer.

Derfor er antallet af tacklinger, erobringer og vundne dueller blandt de vigtigste statistikker, når hans præstationer skal vurderes.

I Premier League-sæsonen 2025/26 registrerede han gennemsnitligt 1,6 vundne tacklinger og 5,7 vundne dueller langs jorden pr. 90 minutter. Han var dermed blandt ligaens mest aktive centrale midtbanespillere i det defensive arbejde.

Statistikken kan bruges til at sammenligne hans præstationer med andre Arsenal-profiler som Martín Zubimendi, der ligeledes kan benyttes centralt på midtbanen.

Afleveringer, pasningsprocent og chancer skabt

En af Bruno Guimarães’ største kvaliteter er hans evne til at kontrollere boldbesiddelsen og fordele spillet fra midtbanen. Han er kendt for at kombinere korte afleveringer med længere bolde, der kan åbne modstandernes forsvar.

Derfor er antallet af afleveringer og pasningsprocenten interessante statistikker. De viser, hvor meget han er involveret i spillet, og hvor præcist han finder sine medspillere.

Guimarães har desuden evnen til at skabe målchancer gennem fremadrettede afleveringer. Antallet af nøgleafleveringer, også kaldet key passes, giver et indblik i, hvor ofte hans afleveringer fører direkte til afslutninger.

På spillerprofilen kan du undersøge hans afleveringsstatistik og sammenligne præstationerne mellem forskellige kampe og turneringer.

Driblinger, dueller og offensive bidrag

Bruno Guimarães er en alsidig midtbanespiller, der kan føre bolden frem gennem banen og udfordre modstandere i pressede situationer.

Hans tekniske kvaliteter gør det muligt at bevare boldbesiddelsen, mens hans fysik hjælper ham med at beskytte bolden i nærkampe.

Antallet af succesfulde driblinger og vundne dueller er derfor relevante nøgletal, når hans præstationer skal vurderes.

Derudover kan statistikker over skud, skud på mål og målinvolveringer pr. 90 minutter bruges til at undersøge hans offensive effektivitet.

Kampe i Premier League og Champions League

Bruno Guimarães repræsenterer Arsenal i Premier League, Champions League og de engelske pokalturneringer. Hans rolle og spilletid kan variere afhængigt af modstanderen og den taktiske opstilling.

På denne side finder du en oversigt over hans kampe med oplysninger om modstander, resultat, spilleminutter, mål, assists og individuelle ratings.

Det giver mulighed for at undersøge, hvilke kampe han har leveret sine bedste præstationer i, og hvordan hans statistik udvikler sig gennem sæsonen.

Du kan sammenholde hans individuelle præstationer med klubbens samlede resultater i Arsenals kampoversigt, hvor du finder tidligere resultater og kommende kampe.

Fra Athletico Paranaense til Arsenal

Bruno Guimarães blev født den 16. november 1997 i Rio de Janeiro i Brasilien. Han begyndte sin professionelle karriere hos Audax, inden han skiftede til Athletico Paranaense.

Her udviklede han sig til en af brasiliansk fodbolds mest interessante unge midtbanespillere og var med til at vinde Copa Sudamericana i 2018.

I januar 2020 skiftede han til Olympique Lyon i Frankrig, hvor han fortsatte sin udvikling og etablerede sig som en vigtig spiller på klubbens midtbane.

Efter to år i fransk fodbold blev han hentet til Newcastle United i januar 2022. Her udviklede han sig til en central profil og blev senere klubbens anfører.

I 2025 var han med til at sikre Newcastle sejren i den engelske League Cup, da klubben besejrede Liverpool med 2-1 i finalen.

I august 2026 skiftede Guimarães til Arsenal, hvor han blev en del af klubbens midtbane under Mikel Arteta. Han spiller derfor nu sine hjemmekampe på Emirates Stadium, som har været Arsenals hjemmebane siden 2006.

Alder, højde og position

Bruno Guimarães er født den 16. november 1997 og måler 182 centimeter. Han foretrækker at spille med højre fod og bærer trøjenummer 39 i Arsenal.

Han spiller primært som central midtbanespiller, men kan desuden benyttes i en mere defensiv position foran forsvaret.

Hans alsidighed betyder, at han kan indgå i forskellige taktiske opstillinger og bidrage til flere faser af spillet.

Når han spiller som defensiv midtbanespiller, er hans primære opgaver at beskytte forsvaret og kontrollere boldbesiddelsen. I en mere offensiv rolle får han større mulighed for at deltage i angrebene og skabe chancer.

Bruno Guimarães på Brasiliens landshold

Bruno Guimarães har repræsenteret Brasilien på A-landsholdet siden 2020 og har deltaget i internationale turneringer.

Han var en del af den brasilianske trup, der vandt OL-guld i fodbold ved de olympiske lege i Tokyo i 2021.

Derudover har han repræsenteret Brasilien ved VM og spillet en vigtig rolle på landsholdets midtbane.

Hans internationale erfaring har været med til at udvikle ham som spiller og styrke hans position blandt de mest etablerede brasilianske midtbanespillere.

Følg Bruno Guimarães’ statistik sæson for sæson

På TheGunners.dk kan du følge Bruno Guimarães’ præstationer og undersøge hans statistik i forskellige turneringer.

Statistikoversigten giver blandt andet mulighed for at sammenligne antal kampe, spilleminutter, mål, assists, tacklinger, erobringer og individuelle ratings.

Særligt statistikker pr. 90 minutter kan være nyttige, hvis du ønsker at sammenligne præstationer fra forskellige perioder med varierende spilletid.

Dermed får du et samlet overblik over Bruno Guimarães’ udvikling, spillestil og præstationer som midtbanespiller i Arsenal.